حجاب در آیین اسلام‏

بدون شک، پوشش زن در برابر مردان بیگانه، یکی از ضروریات دین اسلام است. قرآن کریم می‏فرماید: «و به بانوان باایمان بگو چشم‏های خود را فروپوشند و عورت‏های خود را از نگاه دیگران پوشیده نگاه دارند و زینت‏های خود را، جز آن مقداری که ظاهر است، آشکار نسازند و روسری‏های خودرا بر سینه خود افکنند و زینت‏های خود را آشکار نسازند؛ مگر برای شوهرانشان، پدرانشان، پدر شوهرانشان، پسرانشان، پسران همسرانشان، برادرانشان، پسر برادرانشان، پسر خواهرانشان، زنان هم‏کیششان، کنیزانشان و مردان سفیهی که تمایلی به زنان ندارند و کودکانی که از امور جنسی بی‏اطلاعند و پاهای خود را بر زمین نکوبند تا زینت‏های پنهانشان آشکار شود و همگی به سوی خداوند توبه کنید ای مؤمنان؛ باشد که رستگار شوید».۴۶ افزون بر آن، در آیات دیگر، پوشیدگی کامل اندام،۴۷ نیک و شایسته، با وقار و بدور از تحریک سخن گفتن و دوری از آرایش‏های جاهلیت نخستین،۴۸ توصیه شده است. در روایات نیز پوشیدن جامه بدن‏نما و نازک نزد نامحرم‏۴۹، آرایش و استعمال عطر در خارج از خانه‏۵۰، اختلاط فساد برانگیز زن و مرد۵۱، دست دادن و مصافحه با نامحرم‏۵۲و تشبه به جنس مخالف ۵۳ منع شده است و مردان با غیرت،۵۴ به هدایت و کنترل همسر و دختران، عفّت نسبت به زنان مردم‏۵۵ و دوری از چشم‏چرانی توصیه شده‏اند. پس معلوم شد که تفاوت اساسی حجاب اسلامی با حجاب ادیان گذشته، در این است که اسلام وجوب پوشش زنان را متناسب با شئونات انسان، با تعدیل و نظم مناسب و به دور از افراط و تفریط، سهل‏انگاری مضرّ یا سخت‏گیری بی‏مورد به جامعه بشری ارزانی داشته است. حجاب اسلامی همچون حجاب مورد توصیه پاپ‏ها، به معنای حبس زن در خانه یا پرده‏نشینی و دوری از شرکت در مسایل اجتماعی نیست؛ بلکه بدین معناست که زن در معاشرت خود با مردان بیگانه، موی سر و اندام خویش را بپوشاند و به جلوه‏گری و خودنمایی نپردازد تا در جامعه، غریزه آتشین جنسی تحریک نگردد؛ بلکه در محیط خانواده، این غریزه به صورت صحیح ارضا گردد.

/ 11 نظر / 58 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سید حسین احمدی

با سلام و درود بر شما دبیران ودانش آموزان امیدوارم درپناه حضرت حق و یا ری حضرت ولیعصر پیروز باشید.

داریوش

فایل pdf زیر را دریافت کنید و بخوانید و کمی فکر کنید: http://1400years.org/PDF&Show/AyeshehVaMohamad.pdf

آريانا آریارمن

درود بر شما مه پویان و نو شکوفگان ایران زمین به راستی که حجاب زیبایی آفرینش است. آفرین بر شما مطلبی که در مورد اشو زرتشت و حجاب زرتشتیان نوشته بودید را مورد خوانش قرار دادم و به حتم هم همینگونه است،زیرا که من خودم زرتشتی هستم و شاهد این مهم در زندگی ام بوده ام و هستم،همسرم همیشه از حجابی کاملاً پوشیده برخوردار بوده و خصوصاً در جشن هایمان هم حجابش رعایت می شود. حجاب مخصوص اسلام نیست،حجاب یکی از التزامات آفرینش آدمی است. به هر طریق آرزوی پیروزی روزافزون برای تمامی شما از ایزد منان خواستارم پاینده و نیکو باشید در پناه یزدان تا دیداری دیگر بدرود

خیاطباشی

سلام. وبلاگتون جالبه .کاش از تصویر هم جهتا بالا بردن جذابیت استفاده میکردید. ازبرخی از پستهاخوشم آمد .در صورت تمایل تبادل لینک فرمایید! باتشکر منتظر نظراتتان هستم!

علی

سلام وب خوب وپرمحتوای روداری خوشهال میشم به وب منم سری بزنی ونظرت روبگی واگه خوشت آمدباهم تبادل لینک کنیم.ودرنظرسنجی هم شرکت کنید.

ریحانه

لطف کن وقتی مطلبی رو از جایی برمیداری یا منبع رو بذار و یا اعداد رفرنس رو درست و حسابی از ما بین متن پاک کن نه اینکه متن با کلی عدد گذاشتی بدون هیچ گونه منبعی

س.ق

سلام ممنون از حضورتون در وبلاگم مطالب مفید و آموزنده ایه موفق باشید [گل]

سلام فقط میتونم بگم عالیههههههههههههههههههههههههههههههههههه موفق باشید[گل][گل][گل]

سحر

سلام ذوست عزیز عالی بود لطفا اگر ممکنه از عکس استفاده کن مر30[لبخند][گل]