مقدمه

4941880-lg.jpg

پوشش و عفاف از آن جهت که یک امر فطری است و برای حیات اجتماعی انسان ضرورت دارد، در ادیان و مذاهب الاهی دارای جایگاه خاصی است. تمام ادیان آسمانی، حجاب و پوشش را بر زن واجب و لازم شمرده‏اند و جامعه بشری را به سوی آن فراخوانده‏اند؛ زیرا حیا و لزوم پوشش به طور طبیعی در نهاد زنان به ودیعت نهاده شده و احکام و دستورهای ادیان الاهی هماهنگ و همسو با فطرت انسانی تشریع شده است. بر اساس اصل لزوم هماهنگی و تناسب آفرینش و قانونگذاری،۱ خداوند لباس و پوشاک را در لابلای نعمت‏های بیکرانش به بشر ارزانی داشت‏۲ و اشتیاق درونی زنان به «حجاب» را با تشریع قانون پوشش مستحکم ساخت تا گوهرِ هستی «زن» در صدفِ پوشش صیانت گردد و جامعه از فرو افتادن در گرداب فساد و تباهی نجات یابد. بدون تردید جهان بینی و انسان شناسی هر فرهنگ و مکتب، نقش اساسی و مهمّی در انتخاب نوع و کیفیت پوشش دارد.۳ بر اساس جهان‏بینی ادیان الاهی که انسان خلیفه خداوند و مرکز و محور جهان هستی است و رسالت کسب معرفت و تهذیب نفس و اصلاح جامعه را بر دوش دارد و حیاتش در جهان آخرت نیز ادامه دارد، باید جسم زن و چشم مرد پوشیده گردد تا غرایز شهوانی مهار و کنترل شود و استعدادهای معنوی و عقلانی بشر در پرتو رهیافت‏های فطری و هدایت‏های وحیانی شکوفا گردد. گرچه انتخاب لباس و پوشاک برآیند اندیشه و اراده آدمی است، ولی بر بینش و اراده انسانی نیز تأثیر می‏گذارد و می‏تواند به عنوان زمینه‏ساز تعالی یا انحطاط فردی و اجتماعی نقش آفرینی نماید.

/ 11 نظر / 79 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرشته

به حساب خودتون برسید قبل از این که به حساب شما رسیدگی شود اره بهتره کمی هم به خودمون فکر کنیم وکارهای خودمون +++++++++ دوست عزیز ما سالهاست داریم روی این باور های خرافاتی خودمان فکر می کنیم و داریم با خودمان کار می کنیم . آدم وقتی با بدی های خودش می جنگد تازه می فهمد که خوبی چقدر ارزش داره . واین کار خیلی سختی است شما درست می گید. خدا باید هدایت کند وکمک بخواهید از او . بعد می فهمید معنی لا اله الا هو را .

hadis

toop bod

حامد

that was so interestig. god bless you.

علی نصیری

سلام وب بسیارخوب وپرمحتوای روداری خوشحال میشم به منم سری بزنی ونظرت روبگی واگه خوشت اومدباهم تبادل لینک کنیم ودرنظرسنجی هم شرکت کن.

م م

سلام من یکی از محققین در زمینه حجاب هستم به خدا سوگند این حرفا توهینه در زمان پیامبر و امامان حجاب این نبود که شماها میگین چرا کاسه دتغتر از اش هستین چرا اسلام و جامعه رو به بیراهه میکشین گرچه به پیامبر و اسلام تعتقاد ندارید و فقط طبق سود خود حرف میزنید اگه لازم بود شماها واسه یزید هم مقبره میساختین بس کنید این بادیه افکاری رو کمی تحقیق کنید

یوسف گمگشته

سلام بسیار عالی بود ادامه بده ممنون [گل] خوشحال میشم به وب من هم سر بزنید با تشکر [لبخند]

سیدهادی110

سلام مطالب جالبی بود خواهشا به روز رسانی کنید مطالب را. التماس دعای فرج

یه دوست

با عرض سلام و ادب و احترام وبلاگ وزین و زیبایی داری آدرس وبلاگم ( در خصوص حجاب و و عفاف) لطفا در سایت شما لینک کنید با تشکر

ز.آ

سلام وبلاگتون عالی بود .به من هم سری بزنید ولینکم کنید.ممنون[گل]

علی

مطالبت عالی بودند . به وب من بیا و مطالبم من را هم بخوان